1-Methylindole CAS#: 603-76-9; ChemWhat Code: 880734
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-Methylindole |
| Synonyms | 1-METHYLINDOLE (N-);1-METHYLINDOLE;1-METHYLINDOL;1H-Indole, 1-methyl-;L-Methylindole;1-METHYLINDOLE, 97+%;N-Methyindole;1-Methylindol, 98+% |
| CAS Registry Number | 603-76-9 |
| Molecular Formula | C9H9N |
| Molecular Weight | 131.17 |
| EINECS | 210-057-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 133 °C26 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.051 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| form | Liquid, May Develop Some Turbidity or Precipitate |
| Color | Colorless to white |
| Water Solubility | insoluble |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 111026 |
| Stability: | Light sensitive. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| InChIKey | BLRHMMGNCXNXJL-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1H-Indole, 1-methyl-(603-76-9) |
| EPA Substance Registry System | 1H-Indole, 1-methyl-(603-76-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25-37/39-26 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 13 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29339990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

