1-NAPHTHYL CHLOROFORMATE CAS#: 3759-61-3; ChemWhat Code: 388061
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-NAPHTHYL CHLOROFORMATE |
| Synonyms | chloroformicacid1-naphthylester;chloromrowczan1-naftylu;1-NAPHTHYL CHLOROFORMATE;1-NAPHTHYL CHLOROFORMATE 98%;chlorocarbonic acid 1-naphthyl ester;1-naphthylchlorocarbonate;alpha-naphthylchloroformate;carbanochloridicacid,naphthylester |
| CAS Registry Number | 3759-61-3 |
| Molecular Formula | C11H7ClO2 |
| Molecular Weight | 206.63 |
| EINECS | 223-168-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Density | 1.273 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 125 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | LQ6660000 |
| F | 10-19-21 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

