(1R,2R)-N,N’-Dimethyl-1,2-cyclohexanediamine CAS#: 68737-65-5; ChemWhat Code: 971509
Names & Identifiers |
| Product Name | (1R,2R)-N,N’-Dimethyl-1,2-cyclohexanediamine |
| Synonyms | (R,R)-(-)-N,N'-Dimethyl-1,2-cyclohexanediamine;(1S,2S)-N1,N2-dimethylcyclohexane-1,2-diamine;trans-1,2-Bis(methylamino)cyclohexane, (R,R)-(-)-N,Nμ-Dimethyl-1,2-diaminocyclohexane;(1R,2R)-N,N’-Dimethyl-1,2-cyclohexanediamine,95%;(1R,2R)-(-)-N,N’-Dimethylcyclohexane-1,2-diamine,94%;1,2-Cyclohexanediamine, N1,N2-dimethyl-, (1R,2R)-;(1R,2R)-(-)-N,N’-Dimethylcyclohexane-1,2-diamine ,97%;2R)-N |
| CAS Registry Number | 68737-65-5 |
| Molecular Formula | C8H18N2 |
| Molecular Weight | 142.24 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 39-44 °C |
| alpha | -145 º (c=4.47 in chloroform) |
| Density | 0.902 |
| Refractive Index | -140 ° (C=4, CHCl3) |
| Flash Point | 74 °C |
| Storage | 0-6°C |
| form | Low Melting Solid |
| Color | White to light yellow |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34-22 |
| S Phrase | 45-36/37/39-25-26 |
| RIDADR | 3259 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | Ⅱ |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

