4-HYDROXYESTRONE CAS#: 3131-23-5; ChemWhat Code: 361752
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-HYDROXYESTRONE |
| Synonyms | 1,3,5[10]-ESTRATRIENE-3,4-DIOL-17-ONE;1,3,5(10)-ESTRATRIEN-3,4-DIOL-17-ONE;3,4-DIHYDROXY-1,3,5[10]-ESTRATRIEN-17-ONE;4-HYDROXYESTRONE;3,4-dihydroxyestra-1,3,5(10)-trien-17-one;5(10)-trien-17-one,3,4-dihydroxy-estra-3;3,4-Dihydroxy-1(10),2,4-estratriene-17-one;3,4-Dihydroxyestra-1(10),2,4-triene-17-one |
| CAS Registry Number | 3131-23-5 |
| Molecular Formula | C18H22O3 |
| Molecular Weight | 286.37 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 260-263°C |
| Flash Point | 93 °C |
| Storage | −20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | KG7749500 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

