DIETHYL AMINOMETHYLENEMALONATE CAS#: 6296-99-7; ChemWhat Code: 915748
Names & Identifiers |
| Product Name | DIETHYL AMINOMETHYLENEMALONATE |
| Synonyms | DIETHYL AMINOMETHYLENEMALONATE;ETHYL 3-AMINO-2-CARBETHOXY 2-PROPENOATE;Aminomethylenemalonic acid diethyl ester;2-(aminomethylene)malonic acid diethyl ester;diethyl 2-(aminomethylidene)propanedioate;diethyl 2-(azanylmethylidene)propanedioate;Diethyl 2-(aMinoMethylene)Malonate |
| CAS Registry Number | 6296-99-7 |
| Molecular Formula | C8H13NO4 |
| Molecular Weight | 187.19 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 56-59°C |
| Boiling Point | 114°C 1mm |
| Flash Point | 114°C/1mm |
| BRN | 1708651 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38-43 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RIDADR | 3335 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

