Ethyl 3-hydroxy-4,4,4-trifluorobutyrate CAS#: 372-30-5; ChemWhat Code: 331150
Names & Identifiers |
| Product Name | Ethyl 3-hydroxy-4,4,4-trifluorobutyrate |
| Synonyms | TIMTEC-BB SBB001552;ETHYL 4,4,4-TRIFLUORO-3-HYDROXYBUTYRATE;ETHYL 3-HYDROXY-4,4,4-TRIFLUOROBUTANOATE;ETHYL 3-HYDROXY-4,4,4-TRIFLUOROBUTYRATE;4,4,4-TRIFLUORO-3-HYDROXYBUTYRIC ACID ETHYL ESTER;Ethyl 3-hydroxy-4,4,4-trifluorobutyrate 97%;Ethyl3-hydroxy-4,4,4-trifluorobutyrate97%;3-Hydroxy-4,4,4-trifluorobutanoic acid ethyl ester |
| CAS Registry Number | 372-30-5 |
| Molecular Formula | C6H9F3O3 |
| Molecular Weight | 186.13 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 23°C |
| Boiling Point | 90 °C |
| Refractive Index | 1.374 |
| Flash Point | 90-91°C/50mm |
| BRN | 1708105 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-60-37 |
| Hazard Note | Flammable |
| Storage Class | IRRITANT, FLAMMABLE |
| HS Code | 29181990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

