METHYLTRIBUTYLAMMONIUM HYDROXIDE CAS#: 32680-30-1; ChemWhat Code: 345713
Names & Identifiers |
| Product Name | METHYLTRIBUTYLAMMONIUM HYDROXIDE |
| Synonyms | methyltributyl-ammoniuhydroxide;methyltri-n-butylammoniumhydroxide;n,n-dibutyl-n-methyl-1-butanaminiuhydroxide;n,n-dibutyl-n-methyl-1-butanaminiumhydroxide;tributylmethyl-ammoniuhydroxide;METHYLTRIBUTYLAMMONIUM HYDROXIDE;TRIBUTYLMETHYLAMMONIUM HYDROXIDE;tributylmethylammonium hydroxide sol. |
| CAS Registry Number | 32680-30-1 |
| Molecular Formula | C13H31NO |
| Molecular Weight | 217.39 |
| EINECS | 251-152-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 102 °C |
| Density | 0.993 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 51 °C |
| Color | yellow |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34-35-23/25-10 |
| S Phrase | 26-36-45-24-16-36/37/39 |
| RIDADR | UN 2920 8/PG 2 |
| WGK Germany | – |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

