O-TRIMETHYLSILYL-TERT-BUTYL PEROXIDE CAS#: 3965-63-7; ChemWhat Code: 327405
Names & Identifiers |
| Product Name | O-TRIMETHYLSILYL-TERT-BUTYL PEROXIDE |
| Synonyms | O-TRIMETHYLSILYL-T-BUTYL PEROXIDE;O-TRIMETHYLSILYL-TERT-BUTYL PEROXIDE;TERT-BUTYLTRIMETHYLSILYLPEROXIDE;[(1,1-dimethylethyl)dioxy]trimethyl-silan;o-trimethylsilyl-t-butylperoxide90%;Trimethyl(t-butylperoxy)silane;[(1,1-dimethylethyl)dioxy]trimethylsilane;o-Trimethylsilyl-tert-butylperoxide90% |
| CAS Registry Number | 3965-63-7 |
| Molecular Formula | C7H18O2Si |
| Molecular Weight | 162.3 |
| EINECS | 223-579-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 41°C 41mm |
| Density | 0,822 g/cm3 |
| Flash Point | 15°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 8-11-36/37/38 |
| S Phrase | 16-26-36 |
| RIDADR | 3109 |
| Storage Class | 5.2 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

