VINYLMETHYLSILOXANE – DIMETHYLSILOXANE COPOLYMERS, TRIMETHYLSILOXY TERMINATED, SILANOL TERMINATED CAS#: 67923-19-7; ChemWhat Code: 962775
| VINYLMETHYLSILOXANE – DIMETHYLSILOXANE COPOLYMERS, TRIMETHYLSILOXY TERMINATED, SILANOL TERMINATED Basic information |
| Product Name | VINYLMETHYLSILOXANE – DIMETHYLSILOXANE COPOLYMERS, TRIMETHYLSILOXY TERMINATED, SILANOL TERMINATED |
| Synonyms | VINYLMETHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER, SILANOL TERMINATED;VINYLMETHYLSILOXANE – DIMETHYLSILOXANE COPOLYMERS, TRIMETHYLSILOXY TERMINATED, SILANOL TERMINATED;SiloxanesandSilicones,di-Me,Mevinyl,hydroxy-terminated;vinylmethylsiloxane-dimethylsiloxanesilanolterminatedcopolymer;VINYLMETHYLSILOXANE – DIMETHYLSILOXANE SILANOL TERMINATED COPOLYMER: 4-8% OH, VISCOSITY 15-40 CST.;4-8% OH, VISCOSITY 15-40 CST.;(25-30% VINYLMETHYLSILOXANE) – DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER, SILANOL TERMINATED, 15-40 cs;dimethylsiloxane, methyl vinyl, hydroxy-terminated |
| CAS Registry Number | 67923-19-7 |
| Molecular Formula | |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
| VINYLMETHYLSILOXANE – DIMETHYLSILOXANE COPOLYMERS, TRIMETHYLSILOXY TERMINATED, SILANOL TERMINATED Chemical Properties |
| Melting point | <0°C |
| Boiling Point | >205°C |
| Density | 0,97 g/cm3 |
| Flash Point | 205°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
