1-[2-(4-Methoxyphenyl)-1-ethynyl]-4-propylbenzene CAS#: 39969-26-1; ChemWhat Code: 390623
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-[2-(4-Methoxyphenyl)-1-ethynyl]-4-propylbenzene |
| Synonyms | 1-[2-(4-Methoxyphenyl)-1-ethynyl]-4-propylbenzene;1-Propyl-4-[2-(4-methoxyphenyl)ethynyl]benzene;1-(2-(4-METHOXYPHENYL)ETHYNYL)-4-PROPYLBENZENE;1-(4-Methoxyphenyl)ethynyl-4-propylbenzene, 99+%;1-(4-Methoxyphenyl)ethynyl-4-n-propylbenzene, 99+%;1-(4-Methoxyphenyl)ethynyl-4-propylbenzene;1-(4-Methoxyphenyl)Ethynyl-4-n-Propylbenzene;1-Methoxy-4-((4-propylphenyl)ethynyl)benzene |
| CAS Registry Number | 39969-26-1 |
| Molecular Formula | C18H18O |
| Molecular Weight | 250.33492 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 61°C |
| Boiling Point | 162-164°C/1mm |
| Flash Point | 162-164°C/1mm |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

![1-[2-(4-Methoxyphenyl)-1-ethynyl]-4-propylbenzene CAS#: 39969-26-1](/wp-content/uploads/2018/01/1-2-4-Methoxyphenyl-1-ethynyl-4-propylbenzene-CAS-39969-26-1.gif)