1-(2-Methoxyphenyl)piperazine hydrochloride CAS#: 5464-78-8; ChemWhat Code: 804415
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-(2-Methoxyphenyl)piperazine hydrochloride |
| Synonyms | LABOTEST-BB LT00159868;1-(2-METHOXYPHENYL)PIPERAZINE HYDROCHLORIDE;1-(2-METHOXYPHENYL)-PEPIPAZINE HCL;1-(2-METHOXYPHENYL)PIPERAZINE DIHYDROCHLORIDE;TIMTEC-BB SBB003293;O-METHOXYPHENYL PIPERAZINE HYDROCHLORIDE;1-(2-methoxyphenylj-piperazinemonohydrochloride;1-(2-methoxyphenyl)piperazinium chloride |
| CAS Registry Number | 5464-78-8 |
| Molecular Formula | C11H17ClN2O |
| Molecular Weight | 228.72 |
| EINECS | 226-762-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 217-219 °C(lit.) |
| Boiling Point | 130-133C |
| Density | 1.106g/cm |
| Refractive Index | 1,574-1,576 |
| Storage | -20°C Freezer |
| Solubulity | Soluble in DMSO and Methanol. |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 4276925 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-28A |
| RIDADR | UN2811 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


