1-(3-Fluorophenyl)ethanol CAS#: 402-63-1; ChemWhat Code: 588696
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-(3-Fluorophenyl)ethanol |
| Synonyms | Benzenemethanol, 3-fluoro-alpha-methyl-;m-Fluorophenylmethylcarbinol;1-(3-FLUOROPHENYL)ETHAN-1-OL;1-(3-FLUOROPHENYL)ETHANOL;1-(3′-FLUOROPHENYL)-1-HYDROXYETHANE;ALPHA-METHYL-3-FLUOROBENZYL ALCOHOL;3-FLUOROPHENYL METHYL CARBINOL;3-Fluoro-alpha-methylbenzyl alcohol~3-Fluorophenyl methyl carbinol |
| CAS Registry Number | 402-63-1 |
| Molecular Formula | C8H9FO |
| Molecular Weight | 140.15 |
| EINECS | 206-950-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 121°C 45mm |
| Density | 1,21 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.505 |
| Flash Point | 93°C |
| BRN | 1932847 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzenemethanol, 3-fluoro-«alpha»-methyl-(402-63-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 22-26-36 |
| Hazard Note | Flammable |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


