1-(4-N-BUTYLPHENYL)-2-(4-METHOXYPHENYL)ACETYLENE CAS#: 35684-12-9; ChemWhat Code: 398827
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-(4-N-BUTYLPHENYL)-2-(4-METHOXYPHENYL)ACETYLENE |
| Synonyms | TOLANE 4-O1;1-(4-N-BUTYLPHENYL)-2-(4-METHOXYPHENYL)ACETYLENE;1-n-Butyl-4-[2-(4-methoxyphenyl)-1-ethynyl]benzene;Benzene, 1-butyl-4-[(4-methoxyphenyl)ethynyl]-;1-(4-N-BUTYLPHENYL)-2-(4-METHOXYPHENYL)ACETYLENE: 99.5%;1-(2-(4-BUTYLPHENYL)ETHYNYL)-4-METHOXYBENZENE;1-n-Butyl-4-[(4-methoxyphenyl)ethynyl]benzene, 99+%;1-N-Butyl-4-[(4-methoxyphenyl)ethynyl]benzene |
| CAS Registry Number | 35684-12-9 |
| Molecular Formula | C19H20O |
| Molecular Weight | 264.36 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 40°C |
| Boiling Point | 172-172°C/1mm |
| Flash Point | 172-172°C/1mm |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

