1-ACETYLPIPERIDINE CAS#: 618-42-8; ChemWhat Code: 867736
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-ACETYLPIPERIDINE |
| Synonyms | N-ACETYL PIPERIDINE;1-ACETYLPIPERIDINE;1-PIPERIDIN-1-YL-ETHANONE;1-acetyl-piperidin;Acetic acid, piperidide;Ethanone, 1-(1-piperidinyl)-;methyl1-piperidylketone;N-Acetylpiperidin |
| CAS Registry Number | 618-42-8 |
| Molecular Formula | C7H13NO |
| Molecular Weight | 127.18 |
| EINECS | 210-550-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 226 °C |
| Density | 0,003 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4790-1.4820 |
| Flash Point | 97°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RTECS | TM3975000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
