1-BROMO-2-CHLORO-1,1,2-TRIFLUORO-3-BUTENE CAS#: 374-25-4; ChemWhat Code: 331049
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-BROMO-2-CHLORO-1,1,2-TRIFLUORO-3-BUTENE |
| Synonyms | 4-Bromo-3-chloro-3,4,4-trifluoro-1-butene;1-BROMO-2-CHLORO-1,1,2-TRIFLUORO-3-BUTENE;4-BROMO-3-CHLORO-3,4,4-TRIFLUOROBUT-1-ENE;4-BROMO-3-CHLORO-3,4,4-TRIFLUOROBUTENE-1;4-Bromo-3-chloro-3,4,4-trifluorobut-1-ene 98%;4-Bromo-3-chloro-3,4,4-trifluorobut-1-ene98%;4-Bromo-3-chloro-3,4,4-trifluorobut-1-ene9;1-Bromo-2-chloro-1,1,2-trifluorobut-3-ene |
| CAS Registry Number | 374-25-4 |
| Molecular Formula | C4H3BrClF3 |
| Molecular Weight | 223.42 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 100 °C |
| Density | 1,678 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.411 |
| Flash Point | 98-99°C |
| BRN | 1758700 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| Hazard Note | Flammable |
| Storage Class | FLAMMABLE |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

