1-(Bromomethyl)naphthalene CAS#: 3163-27-7; ChemWhat Code: 342952
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-(Bromomethyl)naphthalene |
| Synonyms | Naphthalene, 1-(bromomethyl)-;1-BROMOMETHYL NAPHTHALENE;1-BROMOMETHYL NAPHTHALENE 99.73%;1-(Bromomthy)Naphthalene;1-(Bromomethy)naphthalene;(1-Naphtyl)bromomethane;1-Naphtylmethyl bromide;1-(Bromomethyl)napht |
| CAS Registry Number | 3163-27-7 |
| Molecular Formula | C11H9Br |
| Molecular Weight | 221.09 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 52-55°C |
| Boiling Point | 213°C/100mmHg |
| Density | 1.44 |
| Refractive Index | 1.6600 |
| Storage | Store at 0-5°C |
| form | Powder |
| Color | Off-white |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| λmax | 292nm(Cyclohexane)(lit.) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1-(Bromomethyl)naphthalene(3163-27-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | 3261 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29036990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

