1-CHLORO-1,2,2-TRIFLUOROCYCLOBUTANE CAS#: 661-71-2; ChemWhat Code: 864570
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-CHLORO-1,2,2-TRIFLUOROCYCLOBUTANE |
| Synonyms | 1-CHLORO-1,2,2-TRIFLUOROCYCLOBUTANE;1-Chloro-1,2,2-trifluorocyclobutane 97%;1-Chloro-1,2,2-trifluorocyclobutane97%;1,1,2-Trifluoro-2-chlorocyclobutane;Cyclobutane, 1-chloro-1,2,2-trifluoro-;1,2,2-TRIFLUORO-1-CHLOROCYCLOBUTANE |
| CAS Registry Number | 661-71-2 |
| Molecular Formula | C4H4ClF3 |
| Molecular Weight | 144.52 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 81°C |
| Density | 1,34 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.357 |
| Flash Point | 81°C |
| BRN | 1902628 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 16-23-36/37/39 |
| RIDADR | 1993 |
| Hazard Note | Flammable |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
