1-CHLORO-3,3-DIMETHYLBUTANE CAS#: 2855-08-5; ChemWhat Code: 219503
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-CHLORO-3,3-DIMETHYLBUTANE |
| Synonyms | 1-CHLORO-3,3-DIMETHYLBUTANE;3,3-DIMETHYLBUTYL CHLORIDE;NEOHEXYL CHLORIDE;TERT-BUTYLCHLOROETHYLENE;4-chloro-2,2-dimethylbutane;Butane,1-chloro-3,3-dimethyl- |
| CAS Registry Number | 2855-08-5 |
| Molecular Formula | C6H13Cl |
| Molecular Weight | 120.62 |
| EINECS | 220-665-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 116-118°C |
| Density | 0,867 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4200 |
| Flash Point | 7°C |
| Water Solubility | Not miscible or difficult to mix in water. |
| BRN | 1731465 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 11 |
| S Phrase | 9-16-33 |
| RIDADR | 1993 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

