1-Fluoro-4-(1-methylethenyl)benzene CAS#: 350-40-3; ChemWhat Code: 355966
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-Fluoro-4-(1-methylethenyl)benzene |
| Synonyms | 2-(4-FLUOROPHENYL)-1-PROPENE;2-(4-FLUOROPHENYL)PROPENE;1-FLUORO-4-(1-METHYLETHENYL)BENZENE;4-FLUORO-ALPHA-METHYLSTYRENE;4-FLUORO-A-METHYLSTYRENE;1-Fluoro-4-isopropenylbenzene;4-fluoro-methylstyrene;Benzene, 1-fluoro-4-(1-methylethenyl)- |
| CAS Registry Number | 350-40-3 |
| Molecular Formula | C9H9F |
| Molecular Weight | 136.17 |
| EINECS | 206-501-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 183°C |
| Density | 1.01 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.5085-1.5125 |
| Flash Point | 53 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Color | Colorless to yellow/brown |
| BRN | 2039696 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 4-FC6H4C(CH3)=CH2(350-40-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 16 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant/Keep Cold |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
