1-HYDROXYPIPERIDINE CAS#: 4801-58-5; ChemWhat Code: 625534
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-HYDROXYPIPERIDINE |
| Synonyms | 1-HYDROXYPIPERIDINE;N-HYDROXYPIPERIDINE;1-hydroxy-piperidin;1-piperidinol;piperidin-1-ol;1-HYDROXYPIPERIDINE 96+%;1-HYDROXYPIPERDINE;1-Piperidinol/1-hydroxypiperidine |
| CAS Registry Number | 4801-58-5 |
| Molecular Formula | C5H11NO |
| Molecular Weight | 101.15 |
| EINECS | 225-362-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 37-39 °C |
| Boiling Point | 146-148℃ (1 Torr) |
| Flash Point | 78 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | TN6829550 |
| F | 3-10 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

