1-Methylpyrrolidine CAS#: 120-94-5; ChemWhat Code: 101616
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-Methylpyrrolidine |
| Synonyms | Methylpyrrolidine;methylpyrrolidine(non-specificname);N-Methyltetrahydropyrrole;Pyrrolidine, N-methyl;Pyrrolidine,1-methyl-;Pyrrolidine,l-methyl-;1-Methylpyrrolidine,98%;N-Methylpyrrolidine ,98% |
| CAS Registry Number | 120-94-5 |
| Molecular Formula | C5H11N |
| Molecular Weight | 85.15 |
| EINECS | 204-438-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -90 °C |
| Boiling Point | 80-81 °C(lit.) |
| Density | 0.819 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | −7 °F |
| Storage | Flammables area |
| Solubulity | 213g/l |
| form | Liquid |
| pka | 10.32(at 25℃) |
| Color | Clear Colorless |
| PH | 11.3 (1g/l, H2O) |
| Explosive Limit | 1.1-9.1%(V) |
| Water Solubility | fully miscible |
| InChIKey | AVFZOVWCLRSYKC-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Pyrrolidine, 1-methyl-(120-94-5) |
| EPA Substance Registry System | Pyrrolidine, 1-methyl-(120-94-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C,N |
| R Phrase | 11-22-34-51/53-35-20/22 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39-45-61-29 |
| RIDADR | UN 2924 3/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | UY1420500 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
