1-(PENTAFLUOROPHENYL)ETHANOL, 97 CAS#: 830-50-2; ChemWhat Code: 1179814
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-(PENTAFLUOROPHENYL)ETHANOL, 97 |
| Synonyms | 1-(PENTAFLUOROPHENYL)ETHANOL, 97;2,3,4,5,6-pentafluoro-alpha-methylbenzyl alcohol;1-(2,3,4,5,6-Pentafluorophenyl)-ethanol;(±)-α-methyl-2,3,4,5,6-pentafluorobenzyl alcohol;1-(1-Hydroxyethyl)-2,3,4,5,6-pentafluorobenzene;2,3,4,5,6-Pentafluoro-α-methylbenzenemethanol;α-Methyl-2,3,4,5,6-pentafluorobenzenemethanol;2,3,4,5,6-pentafluoro-α-methylbenzyl alcohol |
| CAS Registry Number | 830-50-2 |
| Molecular Formula | C8H5F5O |
| Molecular Weight | 212.116716 |
| EINECS | 212-597-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 34-37°C |
| Boiling Point | 102-103°C/30mm |
| Refractive Index | 1.44 |
| Flash Point | 87°C |
| Storage | 2-8°C |
| BRN | 5268491 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,F |
| R Phrase | 36-11 |
| S Phrase | 26-36 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

