1-PHENYLETHYL ISOTHIOCYANATE CAS#: 4478-92-6; ChemWhat Code: 605523
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-PHENYLETHYL ISOTHIOCYANATE |
| Synonyms | isothiocyanicacid,(alpha-methylbenzyl)ester;(±)-1-Phenylethylisothiocyanate,97%;(n)-1-phenylethyl isothiocyanate;dl-à-methylbenzyl isothiocyanate;DL-alpha-Methylbenzyl isothiocyanate,98%;1-Phenethylisothiocyanate , 97% |
| CAS Registry Number | 4478-92-6 |
| Molecular Formula | C9 H9 N S |
| Molecular Weight | 163.2431 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 132 °C |
| Density | 1,06 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5810 |
| Flash Point | 103°C |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 2207685 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 23/24/25-36/37/38 |
| S Phrase | 27-28-36/37/39 |
| RIDADR | 2810 |
| RTECS | NX8800000 |
| Hazard Note | Harmful |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

