1-Propanamine, 3-azido- CAS#: 88192-19-2; ChemWhat Code: 1220844
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-Propanamine, 3-azido- |
| Synonyms | 1-Propanamine, 3-azido-;3-Azidopropyl-1-aMine;3-AzidopropylaMine;3-Azido-1-propanamine;3-Azido-1-propanamine 90%;3-Azido-propylamine HCl;3-Azido-1-propylamine;Azido-Propylamine |
| CAS Registry Number | 88192-19-2 |
| Molecular Formula | C3H8N4 |
| Molecular Weight | 100.12 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 50°C/15mmHg(lit.) |
| Density | 1.020 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n20/D1.471 |
| Flash Point | 60°(140°F) |
| Storage | ?20°C |
| form | Liquid |
| Color | Pale Yellow |
| Water Solubility | Soluble in DMSO, DMF, DCM, chloroform, THF, and water.Miscible with dimethylsulfoxide, dimethyl formamide, dichloromethane, tetrahydrofuran, chloroform and water. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 25 |
| S Phrase | 45 |
| RIDADR | UN 1992 6.1(3) / PGIII |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

