1-Propyl-4-piperidone CAS#: 23133-37-1; ChemWhat Code: 242692
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-Propyl-4-piperidone |
| Synonyms | 1-Propyl-4-piperidinone;4-Piperidinone, 1-propyl-;1-PROPYLPIPERIDIN-4-ONE;1-PROPYL-4-PIPERIDONE;N-PROPYL-4-PIPERIDONE;N-Propyl-4-peperidone;1.46-1.462;1-PROPYL-4-PIPERIDONE 98% |
| CAS Registry Number | 23133-37-1 |
| Molecular Formula | C8H15NO |
| Molecular Weight | 141.21 |
| EINECS | 245-444-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 56 °C1 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.936 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 168 °F |
| Storage | 0-6°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1-Propyl-4-piperidone(23133-37-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
