1-TRIFLUOROMETHYLCYCLOPROPANE-1-CARBOXYLIC ACID METHYL ESTER CAS#: 208242-25-5; ChemWhat Code: 295583
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-TRIFLUOROMETHYLCYCLOPROPANE-1-CARBOXYLIC ACID METHYL ESTER |
| Synonyms | Methyl-1-(trifluoromethyl)cyclopropanecarboxylate;1-(Trifluoromethyl)cyclopropane-1-carboxylic acid methyl ester, 95+%;Cyclopropanecarboxylic acid, 1-(trifluoroMethyl)-, Methyl ester;1-(Methoxycarbonyl)-1-(trifluoromethyl)cyclopropane;Methyl1-(trifluoromethyl)cyclopropane-1-carboxylate95%;1-TRIFLUOROMETHYLCYCLOPROPANE-1-CARBOXYLIC ACID METHYL ESTER;METHYL 1-(TRIFLUOROMETHYL)CYCLOPROPANE-1-CARBOXYLATE;Methyl 1-trifluoromethyl-1-cyclopropanecarboxylate, 95% |
| CAS Registry Number | 208242-25-5 |
| Molecular Formula | C6H7F3O2 |
| Molecular Weight | 168.11 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 64-66 |
| Density | 1.241 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n20/D 1.373 |
| Flash Point | 115°C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-22-10 |
| S Phrase | 26-36-36/37 |
| RIDADR | UN3272 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

