1-UNDECYNE CAS#: 2243-98-3; ChemWhat Code: 214749
Names & Identifiers |
| Product Name | 1-UNDECYNE |
| Synonyms | 1-C11H20;1-UNDECYNE;RUTYLIDENE;TIMTEC-BB SBB009004;undec-1-yne;Undecyne;1-Hendecyne;n-Nonylacetylene |
| CAS Registry Number | 2243-98-3 |
| Molecular Formula | C11H20 |
| Molecular Weight | 152.28 |
| EINECS | 218-825-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -25°C |
| Boiling Point | 73°C 10mm |
| Density | 0,773 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4300 |
| Flash Point | 65°C |
| Water Solubility | Miscible with acetone, ether, ethanol and benzene. Slightly miscible with water. |
| BRN | 1740043 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-53-36 |
| S Phrase | 24/25-26 |
| RIDADR | 3295 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
