1,1-BIS(TRIMETHYLSILYLOXY)-3,3-DIMETHYL-1-BUTENE CAS#: 31469-23-5; ChemWhat Code: 345324
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,1-BIS(TRIMETHYLSILYLOXY)-3,3-DIMETHYL-1-BUTENE |
| Synonyms | 1,1-Bis(trimethylsiloxy)-3,3-dimethyl-1-butene;tert-Butylketene bis(trimethylsilyl)acetal;1,1-BIS(TRIMETHYLSILYLOXY)-3,3-DIMETHYL-1-BUTENE;1,1-Bis(trimethylxilyloxy)-3,3-dimethyl-1-butene. |
| CAS Registry Number | 31469-23-5 |
| Molecular Formula | C12H28O2Si2 |
| Molecular Weight | 260.52 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 88 °C (15 mmHg) |
| Refractive Index | 1.419-1.421 |
| Flash Point | 25 °C |
| Storage | 0-6°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-10 |
| S Phrase | 37/39-26-16 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

