1,1′-methylenebis(3-methylpiperidine) CAS#: 68922-17-8; ChemWhat Code: 967017
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,1′-methylenebis(3-methylpiperidine) |
| Synonyms | 1,1′-methylenebis(3-methylpiperidine);Piperidine, 1,1′-Methylenebis[3-Methyl- |
| CAS Registry Number | 68922-17-8 |
| Molecular Formula | C13H26N2 |
| Molecular Weight | 210.35894 |
| EINECS | 272-988-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 160 °C/50 mmHg(lit.) |
| Density | 0.887 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.4734(lit.) |
| Flash Point | 113 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-37/39 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

