1,1,1-Trifluoro-2,3-epoxypropane CAS#: 359-41-1; ChemWhat Code: 351642
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,1,1-Trifluoro-2,3-epoxypropane |
| Synonyms | 1,2-EPOXY-3,3,3-TRIFLUOROPROPANE;1,1,1-TRIFLUORO-2,3-EPOXYPROPANE;2-(TRIFLUOROMETHYL)OXIRANE;3,3,3-TRIFLUORO-1,2-EPOXYPROPANE;3,3,3-Trifluoro-1,2-epoxypropane~2-(Trifluoromethyl)oxirane;3,3,3-Trifluoro-1,2-epoxypropane, tech;1,2-EPOXY-3,3,3-TRIFLUOROPROPANE, 90+%;1,1,1-Trifluoro-2,3-epoxypropane,tech. |
| CAS Registry Number | 359-41-1 |
| Molecular Formula | C3H3F3O |
| Molecular Weight | 112.05 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 38 °C |
| Density | 1,3 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.2997 |
| Flash Point | -40°C |
| Storage | Keep Cold |
| Water Solubility | Not miscible with water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 103730 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 3,3,3-Trifluoro-1,2-epoxypropane(359-41-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T |
| R Phrase | 11-20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 16-26-36-36/37-9 |
| RIDADR | 1993 |
| Hazard Note | Flammable/Toxic/Keep Cold |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

