1,1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,6,6-Tridecafluoro-8-iodooctane CAS#: 2043-57-4; ChemWhat Code: 201256
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,6,6-Tridecafluoro-8-iodooctane |
| Synonyms | 1,1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,6,6-tridecafluoro-8-iodo-octan;1,1,2,2-Tetrahydroperfluorooctyliodide;2-Perfluorohexyl-1-iodoethane;2-(PERFLUOROHEXYL)ETHYL IODIDE;3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,8-TRIDECAFLUORO-1-IODOOCTANE;3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,8-TRIDECAFLUOROOCTYL IODIDE;1,1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,6,6-TRIDECAFLUORO-8-IODOOCTANE;1-IODO-1H,1H,2H,2H-PERFLUOROOCTANE |
| CAS Registry Number | 2043-57-4 |
| Molecular Formula | C8H4F13I |
| Molecular Weight | 474 |
| EINECS | 218-056-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 21 °C |
| Boiling Point | 92 °C45 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.934 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 177 °F |
| form | Liquid |
| Color | Clear |
| Water Solubility | insoluble |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 1887105 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Octane, 1,1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,6,6- tridecafluoro-8-iodo-(2043-57-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8 |
| Hazard Note | Harmful |
| TSCA | T |
| Storage Class | IRRITANT-HARMFUL |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

