1,2-DIIODOTETRAFLUOROETHANE CAS#: 354-65-4; ChemWhat Code: 355593
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,2-DIIODOTETRAFLUOROETHANE |
| Synonyms | TETRAFLUORO-1,2-DIIODOETHANE;1,1,2,2-Tetrafluoro-1,2-diiodoethane;1,1,2,2-tetrafluoro-1,2-diiodo-ethane;DIIODOTETRAFLUOROETHANE;1,2-DIIODOTETRAFLUOROETHANE;1,2-Diiodotetrafluoroethane,96%;1,2-Diiodotetrafluoroethane 98%;1,2-Diiodotetrafluoroethane98% |
| CAS Registry Number | 354-65-4 |
| Molecular Formula | C2F4I2 |
| Molecular Weight | 353.82 |
| EINECS | 206-567-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -21°C |
| Boiling Point | 112-113 °C |
| Density | 2.629 |
| Refractive Index | 1.494-1.499 |
| Flash Point | 112-113°C |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 1740350 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,T |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26 |
| Hazard Note | Highly Toxic |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

