1,2-DIMETHOXY-4-FLUOROBENZENE CAS#: 398-62-9; ChemWhat Code: 357260
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,2-DIMETHOXY-4-FLUOROBENZENE |
| Synonyms | 4-FLUORO-1,2-DIMETHOXYBENZENE;3,4-DIMETHOXY-1-FLUOROBENZENE;3,4-DIMETHOXYFLUOROBENZENE;1-FLUORO-3,4-DIMETHOXYBENZENE;1,2-DIMETHOXY-4-FLUOROBENZENE;4-Fluoroveratrole,98%;1,2-Dimethoxy-4-fluorobenzene 98%;1,2-Dimethoxy-4-fluorobenzene98% |
| CAS Registry Number | 398-62-9 |
| Molecular Formula | C8H9FO2 |
| Molecular Weight | 156.15 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 120-123°C 45mm |
| Density | 1.171 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 197 °F |
| Water Solubility | Soluble in water 0.079 g/L 25°C. |
| BRN | 2441600 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

