1,2-EPOXY-3-METHYLBUTANE CAS#: 1438-14-8; ChemWhat Code: 118845
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,2-EPOXY-3-METHYLBUTANE |
| Synonyms | 1,2-EPOXY-3-METHYLBUTANE;1-Methylethyl-oxirane;2-Isopropyloxirane;3-Methylbutene-1,2-oxide;Butane, 1,2-epoxy-3-methyl-;Isopropylethylene oxide;Isopropyloxirane;1,2-EPOXY-3-METHYLBUTANE, 98+% |
| CAS Registry Number | 1438-14-8 |
| Molecular Formula | C5H10O |
| Molecular Weight | 86.13 |
| EINECS | 215-869-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 72-75°C |
| Density | 0,815 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.3915 |
| Flash Point | -12°C |
| Water Solubility | Not miscible or difficult to mix in water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 102418 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 11-36/37/38 |
| S Phrase | 16-23-26-33-36 |
| RIDADR | 1993 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

