1,2,3,4,4A,5,8,8A-OCTAHYDRO-1,4:5,8-DIMETHANONAPHTHALENE CAS#: 21635-90-5; ChemWhat Code: 230475
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,2,3,4,4A,5,8,8A-OCTAHYDRO-1,4:5,8-DIMETHANONAPHTHALENE |
| Synonyms | Tetracyclo[6.2.1.1(3,6).0(2,7)]dodec-9-ene;1,2,3,4,4A,5,8,8A-OCTAHYDRO-1,4:5,8-DIMETHANONAPHTHALENE;TETRACYCLO[6.2.1.13,6.02,7]DODECA-4-ENE;TETRACYCLO[6.2.1.13’6.02’7]DODECA-4-ENE;1,4,4a,5,6,7,8,8a-Octahydro-1,4:5,8-bismethanonaphthalene;1,4,4a,5,6,7,8,8a-Octahydro-1,4:5,8-dimethanonaphthalene;Tetracyclo[6.2.1.13,6.02,7]dodeca-9-ene;Tetracyclododecene |
| CAS Registry Number | 21635-90-5 |
| Molecular Formula | C12H16 |
| Molecular Weight | 160.26 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 93°C |
| Density | 1,02 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5230-1.5260 |
| Flash Point | 85 ºC |
| NIST Chemistry Reference | 1,4:5,8-Dimethano-naphthalene,1,2,4,4a,8,8,8a-octahydro-(21635-90-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10-23/24/25 |
| S Phrase | 16-36/37/39 |
| RIDADR | 2929 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

