1,3-BIS(CHLOROMETHYLDIMETHYLSILOXY)BENZENE CAS#: 203785-58-4; ChemWhat Code: 280974
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,3-BIS(CHLOROMETHYLDIMETHYLSILOXY)BENZENE |
| Synonyms | 1,3-BIS(CHLOROMETHYLDIMETHYLSILOXY)BENZENE;1,3-Bis(chloromethyldimethylsiloxy)benzenehigher purity available;1,3-Bis(chloromethyldimethylsilyloxy)benzene;1,3-bis(chloromethyldimethylsilyloxy)-benzene |
| CAS Registry Number | 203785-58-4 |
| Molecular Formula | C12H20Cl2O2Si2 |
| Molecular Weight | 323.36 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <20°C |
| Boiling Point | 122 °C |
| Density | 1,229 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5040 |
| Flash Point | >110°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| TSCA | No |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
