1,3-Dichloro-5,5-dimethylhydantoin CAS#: 118-52-5; ChemWhat Code: 103015
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,3-Dichloro-5,5-dimethylhydantoin |
| Synonyms | DCDMH;DANTOIN;DACTIN;DICHLORO-DIMETHYL-HYDANTOINE;1,3-DICHLORO-5,5-DIMETHYL-2,4-IMIDAZOLIDINEDIONE;1,3-DICHLORO-5,5-DIMETHYLHYDANTOIN;1,3-DICHLORO-5,5-DIMETHYLHYDANTOINE;1,3-dichloro-5,5’-methylhydantoin |
| CAS Registry Number | 118-52-5 |
| Molecular Formula | C5H6Cl2N2O2 |
| Molecular Weight | 197.02 |
| EINECS | 204-258-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 132-134 °C(lit.) |
| Density | 1,5 g/cm3 |
| Flash Point | 171 °C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | water: soluble0.21% at 25°C(lit.) |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| PH | 4.4 (H2O)(HSDB) |
| Water Solubility | 0.21 g/100 mL (25 ºC) |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| Sublimation | 100 ºC |
| Merck | 14,3065 |
| BRN | 146013 |
| Stability: | Stable, but a strong oxidizer – contact with combustible material may lead to fire. Incompatible with reducing agents, acids, strong bases. Moisture sensitive. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 2,4-Imidazolidinedione, 1,3-dichloro-5,5-dimethyl- (118-52-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,C,O,N |
| R Phrase | 22-36/37/38-34-8-50-43-31-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36-45-36/37/39-17-61 |
| RIDADR | UN 1479 5.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MU0700000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 5.1 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29332100 |
| Hazardous Substances Data | 118-52-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

