1,3,5-HEXATRIENE CAS#: 2235-12-3; ChemWhat Code: 215037
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,3,5-HEXATRIENE |
| Synonyms | (3E)-1,3,5-Hexatriene;1,3,5-hexatriene,mixtureofisomers;Divinylethylene;Hexa-1,3,5-triene;Hexatriene;hexa-1,3,5-triene, mixed isomers;1,3,5-HEXATRIENE, MIXTURE OF ISOMERS, STAB. |
| CAS Registry Number | 2235-12-3 |
| Molecular Formula | C6H8 |
| Molecular Weight | 80.12772 |
| EINECS | 218-789-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 76-79°C |
| Density | 0,737 g/cm3 |
| Refractive Index | n20/D 1.511(lit.) |
| Flash Point | 38 °C |
| Storage | −20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 10-22-36-65 |
| S Phrase | 26-36-62 |
| RIDADR | 1992 |
| RTECS | MP5425000 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

