1,4-BIS(3-AMINOPROPYLDIMETHYLSILYL)BENZENE CAS#: 20152-18-5; ChemWhat Code: 224213
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,4-BIS(3-AMINOPROPYLDIMETHYLSILYL)BENZENE |
| Synonyms | 1,4-phenylenebis((3-aminopropyl)dimethyl-silan;1,4-phenylenebis((3-aminopropyl)dimethylsilane);3,3’-(p-phenylenebis(dimethylsilylene))bis-propylamin;1,4-BIS(3-AMINOPROPYLDIMETHYLSILYL)BENZENE;Bisaminopropyldimethylsilylbenzene;3,3′-(1,4-Phenylene)bis(dimethylsilanediyl)bis(1-propaneamine);3,3′-[1,4-Phenylenebis(dimethylsilanediyl)]bis(1-propanamine) |
| CAS Registry Number | 20152-18-5 |
| Molecular Formula | C16H32N2Si2 |
| Molecular Weight | 308.61 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <0°C |
| Boiling Point | 174-175°C 2mm |
| Density | 0,948 g/cm3 |
| Flash Point | 75°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

