1,4-Dimethyl-2-iodobenzene CAS#: 1122-42-5; ChemWhat Code: 107135
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,4-Dimethyl-2-iodobenzene |
| Synonyms | 2-IODO-P-XYLENE;2,5-DIMETHYL-1-IODOBENZENE;1-Iodo-2,5-dimethylbenzene;2,5-Dimethyliodobenzene;2-iodo-1,4-dimethyl-benzen;2-iodo-1,4-dimethyl-benzene;Benzene, 2-iodo-1,4-dimethyl-;p-Xylene, 2-iodo- |
| CAS Registry Number | 1122-42-5 |
| Molecular Formula | C8H9I |
| Molecular Weight | 232.06 |
| EINECS | 214-347-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 229 °C |
| Density | 1,617 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5980 |
| Flash Point | 229-230°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 1905728 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Iodo-1,4-dimethylbenzene(1122-42-5) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 2-iodo-1,4-dimethyl-(1122-42-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C |
| R Phrase | 36/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-37 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

