1,5-CYCLOOCTADIENE CAS#: 1552-12-1; ChemWhat Code: 111513
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,5-CYCLOOCTADIENE |
| Synonyms | (1Z,5Z)-1,5-cyclooctadiene;(1Z,5Z)-cyclooctadiene;(Z,Z)-1,5-Cyclooctadiene;1,5-cyclooctadiene(z,z);1,5-cyclooctadiene,(Z,Z)-;cis,cis-Cycloocta-1,5-diene;CIS,CIS-1,5-CYCLOOCTADIENE;COD |
| CAS Registry Number | 1552-12-1 |
| Molecular Formula | C8H12 |
| Molecular Weight | 108.18 |
| EINECS | 203-907-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −69 °C(lit.) |
| Boiling Point | 149-150 °C(lit.) |
| Density | 0.882 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 25.8 mm Hg ( 37.7 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 89 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | water: soluble0.05g/L |
| form | Liquid |
| BRN | 1209288 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 10-36/38-42/43-65-51/53-20/22 |
| S Phrase | 26-36-62-36/37-23 |
| RIDADR | UN 2520 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GX9620000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

