(1,5-CYCLOOCTADIENE)(PYRIDINE)(TRICYCLOHEXYLPHOSPHINE)IRIDIUM(I) HEXAFLUOROPHOSPHATE CAS#: 64536-78-3; ChemWhat Code: 942438
| (1,5-CYCLOOCTADIENE)(PYRIDINE)(TRICYCLOHEXYLPHOSPHINE)IRIDIUM(I) HEXAFLUOROPHOSPHATE Basic information |
| Product Name | (1,5-CYCLOOCTADIENE)(PYRIDINE)(TRICYCLOHEXYLPHOSPHINE)IRIDIUM(I) HEXAFLUOROPHOSPHATE |
| Synonyms | tricyclohexylphosphinecyclooctadienepyridineiridium PF6;Crabtrees catalyst, (1,5-Cyclooctadiene)(pyridine)(tricyclohexylphosphine)-Ir(I) PF6, Iridium(I) hexafluorophosphate (1,5-Cyclooctadiene)-(pyridine)-(tricyclohexylphosphine) complex;(TRICYCLOHEXYLPHOSPHINE)(1,5-CYCLOOCTA- DIENE)(PYRIDINE)IRIDIUM(I) PF6;(Tricyclohexylphosphine)(1,5-cyclooctadiene)(pyridine)iridium(I) hexafluorophosphate,99%;(1,5-Cyclooctadiene)pyridine(tricyclohexylphosphine)iridium hexafluorophosphate;(Tricyclohexylphosphine)(1,5-cyclooctadiene)(pyridine)iridiuM(I) hexafluorophosphate,98% CRABTREE’S CATALYST;(Tricyclohexylphosphine)(1,5-cyclooctadiene)(pyridine)iridiuM(I)hexafluorophosphate,CRABTREE’S CATALYST;1,5-Cyclooctadiene(pyridine)(tricyclohexylphosphine)iridiuM(I) |
| CAS Registry Number | 64536-78-3 |
| Molecular Formula | C31H50F6IrNP2 |
| Molecular Weight | 804.89 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| (1,5-CYCLOOCTADIENE)(PYRIDINE)(TRICYCLOHEXYLPHOSPHINE)IRIDIUM(I) HEXAFLUOROPHOSPHATE Chemical Properties |
| Melting point | 175 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 1.67 g/cm3 |
| Storage | 2-8°C |
| form | Crystalline Powder |
| Color | Orange |
| Water Solubility | Slightly soluble in acetone, dichloromethane, ethanol and diethyl ether. Insoluble in water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| Merck | 13,2594 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| HS Code | 29310099 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

