1,5-Diazabicyclo[4.3.0]non-5-ene CAS#: 3001-72-7; ChemWhat Code: 357074
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,5-Diazabicyclo[4.3.0]non-5-ene |
| Synonyms | 2,3,4,6,7,8-Hexahydropyrrolo[1,2-a]pyrimidine;Pyrrolo[1,2-a]pyrimidine, 2,3,4,6,7,8-hexahydro-;PYRROLIDINO[1,2:A]1,4,5,6-TETRAHYDRO-PYRIMIDINE;1,5-DIAZABICYCLO[4.3.0]-5-NONENE;1,5-DIAZABICYCLO[4.3.0]NON-5-ENE;1,5-DIAZABICYCLO (4,3,0) NONENE-5;DBN;1,5-diazobicyclo[4.3.0]non-5-ene |
| CAS Registry Number | 3001-72-7 |
| Molecular Formula | C7H12N2 |
| Molecular Weight | 124.18 |
| EINECS | 221-087-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 95-98 °C7.5 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.005 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 202 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 2417 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,5-diazabicyclo[4.3.0]non-5-ene(3001-72-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3267 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 1-3-8-10 |
| Hazard Note | Corrosive/Air Sensitive |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29335995 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

![1,5-Diazabicyclo[4.3.0]non-5-ene CAS#: 3001-72-7](/wp-content/uploads/2018/01/15-Diazabicyclo4.3.0non-5-ene-CAS-3001-72-7.gif)