(-)-1,6-BIS(2-CHLOROPHENYL)-1,6-DIPHENYL-2,4-HEXADIYNE-1,6-DIOL CAS#: 86436-20-6; ChemWhat Code: 1213464
| (-)-1,6-BIS(2-CHLOROPHENYL)-1,6-DIPHENYL-2,4-HEXADIYNE-1,6-DIOL Basic information |
| Product Name | (-)-1,6-BIS(2-CHLOROPHENYL)-1,6-DIPHENYL-2,4-HEXADIYNE-1,6-DIOL |
| Synonyms | (-)-1,6-BIS(2-CHLOROPHENYL)-1,6-DIPHENYL-2,4-HEXADIYNE-1,6-DIOL;(-)-1,6-BIS(2-CHLOROPHENYL)1,6-DIPHE-2,4 HEXADIYNE-1,6-DIOL;(-)-1,6-Bis(2-chlorophenyl)-1,6-diphenyl-2,4-hexadiyne-1,6-diol, 99+%;(-)-1,6-Bis(2-chlorophenyl)-1,6-diphenyl-2,4-hexadiyne-1,6-diol [Optical Resolution];(1S,6S)-1,6-Bis(2-chlorophenyl)-1,6-diphenyl-2,4-hexadiyne-1,6-diol;[1S,6S,(-)]-1,6-Bis(2-chlorophenyl)-1,6-diphenyl-2,4-hexadiyne-1,6-diol;(-)-1,6-Bis(2-chlorophenyl)-N,N’-diphenyl-2,4-hexadiyne-1,6-diol |
| CAS Registry Number | 86436-20-6 |
| Molecular Formula | C30H20Cl2O2 |
| Molecular Weight | 483.38 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| (-)-1,6-BIS(2-CHLOROPHENYL)-1,6-DIPHENYL-2,4-HEXADIYNE-1,6-DIOL Chemical Properties |
| Melting point | 129-132 °C |
| Boiling Point | 584.23°C (rough estimate) |
| Density | 1.1012 (rough estimate) |
| Refractive Index | -126 ° (C=1, MeOH) |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25-22 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

