1,8-DIIODOOCTANE CAS#: 24772-63-2; ChemWhat Code: 249462
Names & Identifiers |
| Product Name | 1,8-DIIODOOCTANE |
| Synonyms | 1,8-DIIODOOCTANE;OCTAMETHYLENE DIIODIDE;1,8-diiodo-octan;1,8-Diiodooctane,stab.withcopper,98%;1,8-Diiodooctane, stabilized, 98+%;1,8-diiodooctane, stab. with copper;1,8-DIIODOOCTANE, STABILIZED WITH COPPER;1,8-Diiodooctane (stabilized with Copper chip) |
| CAS Registry Number | 24772-63-2 |
| Molecular Formula | C8H16I2 |
| Molecular Weight | 366.02 |
| EINECS | 246-456-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 16-21 °C |
| Boiling Point | 167-169 °C6 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.84 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | Miscible with methanol. |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 1735437 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-53 |
| S Phrase | 26-61 |
| RIDADR | 2810 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
