1H,1H,11H-EICOSAFLUORO-1-UNDECANOL CAS#: 307-70-0; ChemWhat Code: 354641
Names & Identifiers |
| Product Name | 1H,1H,11H-EICOSAFLUORO-1-UNDECANOL |
| Synonyms | 1H,1H,11H-Icosafluoroundecan-1-ol85%;1H,1H,11H-Eicosafluoro-1-undecanol;2,2,3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,9,9,10,10,11,11-ICOSAFLUORO-1-UNDECANOL;11H 10:1 FTOH;1H,1H,11H-EICOSAFLUORO-1-UNDECANOL;1H,1H,11H-EICOSAFLUOROUNDECAN-1-OL;1H, 1H, 11H-EICOSAFLUOROUNDECANOL-1;1H,1H,11H-PERFLUORO-1-UNDECANOL |
| CAS Registry Number | 307-70-0 |
| Molecular Formula | C11H4F20O |
| Molecular Weight | 532.12 |
| EINECS | 206-209-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 95 °C |
| Boiling Point | 180 °C |
| Flash Point | 180-181°C/200mm |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

