1H,1H,2H,2H-Heptadecafluorodecyl acrylate CAS#: 27905-45-9; ChemWhat Code: 287242
Names & Identifiers |
| Product Name | 1H,1H,2H,2H-Heptadecafluorodecyl acrylate |
| Synonyms | TETRAHYDROPERFLUORODECYL ACRYLATE;1,1,2,2-Tetrahydroperfluorodecylacrylate;2-propenoicacid,3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,9,9,10,10,10-heptadecafluorodecylest;2-Propenoicacid,3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,9,9,10,10,10-heptadecafluorodecylester;ACRYLIC ACID 1H,1H,2H,2H-HEPTADECAFLUORO-N-DECYL ESTER;ACRYLIC ACID 1H,1H,2H,2H-PERFLUORODECYL ESTER;1H,1H,2H,2H-PERFLUORODECYL ACRYLATE;1H,1H,2H,2H-HEPTADECAFLUORO-N-DECYL ACRYLATE |
| CAS Registry Number | 27905-45-9 |
| Molecular Formula | C13H7F17O2 |
| Molecular Weight | 518.17 |
| EINECS | 248-722-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -3°C |
| Boiling Point | 90 °C4 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.637 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| BRN | 5173337 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-23 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | T |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


