(1R)-(-)-Menthyl glyoxylate hydrate CAS#: 26315-61-7; ChemWhat Code: 275478
Names & Identifiers |
| Product Name | (1R)-(-)-Menthyl glyoxylate hydrate |
| Synonyms | Glyoxylic acid (1R)-menthyl ester hydrate;L-MENTHYL GLYOXYLATE;(L)-METHYLGLYOXYLATE HYDRATE;(1R)-(-)-MENTHYL GLYOXYLATE HYDRATE;(1R)-Menthylesterhydrate;(1R,2S,5R)-2-isopropyl-5-Methylcyclohexyl 2-oxoacetate hydrate |
| CAS Registry Number | 26315-61-7 |
| Molecular Formula | C12H22O4 |
| Molecular Weight | 230.3 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 76-78°C |
| Boiling Point | 95-96°C 0,3mm |
| Density | 1,182 g/cm3 |
| Flash Point | 95-96°C/0.3mm |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 5637371 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 51/53 |
| S Phrase | 61 |
| RIDADR | 3077 |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

