(1S,2S)-N,N’-Dimethyl-1,2-cyclohexanediamine CAS#: 87583-89-9; ChemWhat Code: 1220456
Names & Identifiers |
| Product Name | (1S,2S)-N,N’-Dimethyl-1,2-cyclohexanediamine |
| Synonyms | TRANS-(1S,2S)-N,N’-BISMETHYL-1,2-CYCLOHEXANE-DIAMINE;(1S,2S)-N,N’-BISMETHYL-1,2-CYCLOHEXANE-DIAMINE;(1S,2S)-(+)-1,2-BIS(METHYLAMINO)CYCLOHEXANE;Dimethylcyclohexanediamine;(1S,2S)-N,N’-Dimethyl-1,2-cyclohexanediamine;(S,S)-N,N’-Dimethyl-1,2-diaminocyclohexane;(1S)-trans-1,2-Bis(methylamino)cyclohexane, (S,S)-N,Nμ-Dimethyl-1,2-diaminocyclohexane;(S,S)-(+)-N,Nμ-Dimethyl-1,2-cyclohexanediamine |
| CAS Registry Number | 87583-89-9 |
| Molecular Formula | C8H18N2 |
| Molecular Weight | 142.24 |
| EINECS | 1592732-453-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 39-44 °C |
| alpha | 145 º (c=4.47 in chloroform) |
| Density | 0.902 |
| Refractive Index | 145 ° (C=4, CHCl3) |
| Flash Point | 74 °C |
| Storage | Refrigerator |
| form | Solid |
| Color | Pale brown |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 36/37/38-34-22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3259 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | Ⅱ |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

