2-ACETYL-3-AMINOTHIOPHENE CAS#: 31968-33-9; ChemWhat Code: 378472
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-ACETYL-3-AMINOTHIOPHENE |
| Synonyms | 1-(5-Amino-2-thienyl)ethanone;BUTTPARK 85/18-13;2-ACETYL-3-AMINOTHIOPHENE;1-(3-AMINO-2-THIENYL)ETHAN-1-ONE;2-acetylthiophene-3-amine;1-(3-Aminothien-2-yl)ethan-1-one;1-(3-aMinothiophen-2-yl)ethan-1-one;1-(3-AMinothiophen-2-yl)ethanone |
| CAS Registry Number | 31968-33-9 |
| Molecular Formula | C6H7NOS |
| Molecular Weight | 141.19 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 84-88°C |
| Boiling Point | 120-125°C 0,8mm |
| Flash Point | 120-125°C/0.8mm |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 1635973 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36-22 |
| S Phrase | 22-36/37-26 |
| Hazard Note | Irritant |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

